Celem kursu jest przygotowanie ratowników jednostek współpracujących z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego do realizacji zadań z zakresu ratownictwa w czasie akcji ratowniczych.
W szczególności przygotowuje się uczestników do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, w miejscu zdarzenia, do czasu przekazania poszkodowanych personelowi zakładów opieki zdrowotnej.
Czas trwania kursu:
Kurs trwa 66 godzin dydaktycznych, w tym 25 godzin zajęć teoretycznych oraz 41 godzin zajęć praktycznych.
Zajęcia prowadzone są zgodnie z „Ramowym programem kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy.”
Kurs kończy się egzaminem, do którego może przystąpić osoba uczestnicząca w zajęciach teoretycznych i praktycznych objętych programem.
Egzamin przeprowadzany jest z zakresu wiedzy i umiejętności objętych „Ramowym programem kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy” i składa się z dwóch części: egzaminu teoretycznego (test) i egzaminu praktycznego. Każda część egzaminu oceniana jest oddzielnie. Osoba która zdała egzamin teoretyczny i praktyczny, otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy i uzyskaniu tytułu ratownika. Zaświadczenie jest ważne przez okres trzech lat.
Kursy kwalifikowanej pierwszej pomocy organizujemy w weekendy (trzy weekendy) lub dzień po dniu, w dni robocze. Zajęcia prowadzone są w siedzibie naszej firmy. Istnieje też możliwość zorganizowania i przeprowadzenia kursu w miejscu wskazanym przez Odbiorcę.
W kursie może uczestniczyć osoba:
1) posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych;
2) której stan zdrowia pozwala na udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy;
3) zatrudniona lub pełniąca służbę w jednostkach współpracujących z systemem, o których
mowa w art. 15, lub będąca członkiem tych jednostek (treść art. 15 ustawy o Państwowym
Ratownictwie Medycznym z dnia 8 września 2006 r.; Dz. U. 2006 Nr 191 poz. 1410 z
późniejszymi zmianami – poniżej)
Art. 15. ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym z dnia 8 września 2006 r.
Dz. U. 2006 Nr 191 poz. 1410
- Jednostkami współpracującymi z systemem są służby ustawowo powołane do niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, w szczególności: jednostki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej, jednostki ochrony przeciwpożarowej włączone do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, podmioty uprawnione do wykonywania ratownictwa górskiego na podstawie przepisów ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich (Dz. U. Nr 208, poz. 1241), podmioty uprawnione do wykonywania ratownictwa wodnego na podstawie przepisów ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (Dz. U. Nr 208, poz. 1240 oraz z 2013 r. poz. 7), inne jednostki podległe lub nadzorowane przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych i Ministra Obrony Narodowej.
- Jednostkami współpracującymi z systemem mogą być społeczne organizacje ratownicze, które, w ramach swoich zadań ustawowych lub statutowych, są obowiązane do niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, jeżeli zostaną wpisane do rejestru jednostek współpracujących z systemem.